"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dakar Rallisi’nde şok! Tekrar can aldı

Motosiklet kategorisinde Hero kadrosu ismine yarışan 40 yaşındaki Paulo Gonçalves, Suudi Arabistan’da düzenlenen 2020 Dakar Rallisi’nin 7. etabında yaptığı kaza sonucu hayatını kaybetti.

Başşehir Riyad ile Wadi al Dawasir kasabası ortasındaki 7. etabın 276’ncı kilometresinde kaza yapan Portekizli atlet, olay yerinde şuuru kapalı ve kalbi durmuş halde bulundu. Etap öncesi genel klasmanda 46. sırada bulunan Gonçalves, ambulans helikopterle götürüldüğü Layla Hastanesinde hayatını yitirdi. Dakar Rallisi’ne 13 defa katılan ve 2015’te genel klasmanı 2. sırada tamamlayan Gonçalves, Polonyalı motosikletçi Michal Hernik’ten bu yana hayatını kaybeden birinci, tertip tarihindeki 29. sportmen oldu.

SIRF İŞTİRAKÇİLER ÖLMEDİ

Araba, motosiklet, kamyon, 2009’dan itibaren ATV, 2017’den beri de UTV olmak üzere 5 farklı kategoride düzenlenen yarışta, şu ana kadar sportmenler dışında 50’ye yakın kişi de hayata gözlerini yumdu.

Her mevt, yetkililerce kayıt altına alınmadığı için kesin sayı bilinmiyor. Ölen şahıslar ortasında gazeteciler, tertip çalışanları ve izleyiciler de bulunuyor. Uzun yıllar Afrika kıtasında yapılan, 2009’da terör tehdidi nedeniyle Güney Amerika’ya, bu yıl ise birinci kere Asya Kıtası’na taşınan Dakar Rallisi’nin kurucusu Thierry Sabine de 1986’daki yarış sırasında can verdi.

Motor sporları tutkunu olan Sabine ve yanındaki 4 kişi, bulundukları helikopterin, Mali’de ansızın çıkan kum fırtınası nedeniyle bir kum zirvesine çarpması sonucu hayatlarını kaybetti.

Birinci olarak 1979 yılında düzenlenen Dakar Rallisi’nde Paulo Gonçalves’ten evvel hayatını kaybeden 28 yarışmacı şöyle:

1- Patrice Dodin

Fransız motosikletçi Patrice Dodin, rallinin birinci kere düzenlendiği sene hayata veda etti.

Paris, Cezayir ve Dakar ortasında düzenlenen birinci müsabakada, Nijer’deki etapta yaptığı kazada başını taşa çarpan Dodin, Fransa’da kaldırıldığı bir hastanede hayata gözlerini yumdu.

2- Bert Oosterhuis

Dakar Rallisi’nde ikinci mevt 1982 yılında meydana geldi.

Motosiklet klasmanında yarışan 41 yaşındaki Bert Oosterhuis, Cezayir’deki Quatre Chemins-Tit ortasında gerçekleşen etapta hayatını kaybetti.

3- Jean-Noel Pineau

Fransız motosikletçi Jean-Noel Pineau, mesleğinin 4. Dakar Rallisi’ne katıldığı 1983 yılında, Burkina Faso’daki etapta askeri bir araca çarparak hayata veda etti.

4- Yasuko Keneko

Japon motosikletçi Yasuko Keneko, 1986 yılında Dakar Rallisi’ne ikinci sefer katıldı.

41 yaşındaki Keneko, Fransa’nın Sete kentinde, alkollü olduğu tespit edilen bir araç şoförünün motosikletine çarpmasıyla vefat etti.

5- Giampaolo Marinoni

Motosiklet sınıfında çaba eden İtalyan Giampaolo Marinoni 1986 yılındaki yarışta hayatını kaybeden ikinci atlet oldu.

Dakar’daki son etapta bitime 40 kilometre kala düşmesiyle karaciğeri hasar alan Marinoni, yarışı tamamlamasına karşın oluşan enfeksiyon nedeniyle iki gün sonra yaşama veda etti.

6- Jean-Claude Huger

Fransız motosikletçi Jean-Claude Huger, 1988 yılında Mali’deki etapta motosikletinin denetimini kaybederek bir kayaya çarptı.

Şuurunu kaybeden Huger, kaldırıldığı hastanede iki gün sonra hayatını kaybetti.

7- Kees van Loevezijn

Huger ile birebir yıl ömrünü yitiren bir öbür isim Kees van Loevezijn oldu.

Hollandalı şoför, Nijer’deki etapta kamyonunun takla atması sonucu araçtan dışarı fırladı ve kaza yerinde hayata veda etti. Kazanın akabinde van Loevezijn’in yanı sıra ekip arkadaşları Chris Ross ve Theo van de Rijt da ağır halde yaralandı.

8- Patrick Canado

Kees van Loevezijn’in hayatını kaybettiği gün, 1988 Dakar Rallisi’nde bir diğer vefat daha meydana geldi.

Rallinin 7. etabında Nijer çöllerinde iki arabanın çarpışması sonucu aracından fırlayan Patrick Canado, kaza yerinde yaşama veda etti.

9- François Picquot

Dakar Rallisi’nde 1991 yılında 4 sportmen hayatını yitirdi.

İkinci etapta arabasıyla yaptığı kazada leğen kemiği kırılan ve başına darbeler alan François Picquot, Fransa’da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

10- Charles Cabannes

Kamyon kategorisinde yarışan Fransız şoför Charles Cabannes, 1991 yılındaki yarışın 8. etabında, Mali’nin Kadeouane köyünde ordu ve Touareg isyancıları ortasında çıkan çatışmada vurularak hayata gözlerini yumdu.

Cabannes’ın vefatının akabinde Mali’de düzenlenmesi gereken öbür iki etap iptal edildi.

11- Laurent Le Bourgeois – Jean-Marie Sounillac

Libya çöllerinde yapılan 1991 Dakar Rallisi’nde, araba klasmanında yarışan iki şoför daha hayatını kaybetti.

Laurent Le Bourgeois ve Jean-Marie Sounillac’ın aracı yapılan kaza sonrası büyük hasar alırken, iki Fransız şoför de kaza yerinde hayatını yitirdi.

13- Gilles Lalay

Dakar Rallisi’nde 1989 yılının motosiklet kategorisi birincisi Gilles Lalay, 1992 yılında yaptığı kazada vefat etti.

Fransız motosikletçi, Kongo’daki 4. etabın tamamlanmasından 2 saat sonra tertibe ilişkin araçlardan birine çarptı ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

14- Michel Sansen

Dakar Rallisi’ne 1994 yılında 5. kere katılan Belçikalı Michel Sansen, yarışın Moritanya’daki etabında motosikletinin denetimini kaybederek yaptığı kaza sonrasında hayatını yitirdi.

15- Laurent Gueguen

Kamyon kategorisinde yarışan Laurent Gueguen, Fas ordusu ile Polisario isyancıları ortasındaki çatışmaya kurban gitti.

Beşinci etapta Fas çöllerinde ilerlediği sırada Fas ordusuna ilişkin terk edilmiş bir mayın tarlasına giren Fransız şoför, patlama sonucu alevler içinde kalan aracında ömrünü yitirdi. Grup arkadaşları Pascal Laudenot ve Vincent Bauden kazadan kurtulurken, Gueguen onlar kadar şanslı değildi.

16- Jean-Pierre Leduc

Dakar Rallisi’ne 1997 yılında birinci sefer katılan Fransız motosikletçi Jean-Pierre Leduc, Mali’deki ikinci etapta yaptığı kazada hayatını kaybetti.

17- Daniel Vergnes

2002 yılındaki yarışın 11. etabında yaptığı kazada, Moritanya çöllerinde aracı tekraren takla atan Belçikalı şoför Daniel Vergnes, arabasından fırladı ve birkaç saat sonra hayata gözlerini yumdu.

Vergnes’in grup arkadaşları Büyük Britanyalı Sheona Dorson-King, Belçikalı Christophe Van Rief ve Fransız Benoit Agoyer ise kazadan sağ çıktı.

18- Bruno Cauvy

Araba kategorisinde Daniel Nebot’nun yardımcı pilotluğunu yapan Fransız Bruno Cauvy, birinci defa katıldığı 2003 Dakar Rallisi’nde hayata veda etti.

Cauvy, yüksek süratle ilerlerken yapılan kazada takla atan araçtan kurtulamadı. Nebot ise Libya’daki etapta yapılan kazayı küçük sakatlıklarla atlattı.

19- Jose Manuel Perez

İspanyol motosikletçi Jose Manuel Perez, 2005 yılında yaptığı kaza sonrasında birinci müdahalelerin akabinde Moritanya’daki bir hastaneye kaldırıldı.

Kazada aldığı darbeler sonucunda karaciğerinden bir kesim ve bir böbreği alınan Perez, daha sonra Senegal’deki bir hastaneye sevk edildi. Durumu kötüleşmeye devam eden Perez, son olarak İspanya’daki bir hastanede tedavi altına alındıktan birkaç saat sonra ömrünü yitirdi.

20- Fabrizio Meoni

Perez’in vefatından 5 gün sonra 2005 Dakar Rallisi’nde bir diğer motosikletçi daha hayatını kaybetti.

2001 ve 2002 yıllarında şampiyonluğa ulaşan İtalyan Fabrizio Meoni’nin 11. etapta yaptığı kazada boynu kırıldı. 13. rallisine katılan İtalyan pilot, hastaneye kaldırılmak istense de helikopter ulaşana kadar hayata gözlerini yumdu.

21- Andy Caldecott

Avustralyalı Andy Caldecott, sakatlanan kadro arkadaşı İspanyol motosikletçi Jordi Duran’ın yerine yarıştığı 2006 yılında, Moritanya’da yaptığı kazanın akabinde hayatını kaybetti.

22- Elmer Symons

2005 ve 2006 yıllarında mekanik dayanak sağladığı kadrosuyla 2007 yılında Dakar Rallisi’nde motosikletçi olarak uzunluk gösteren Elmer Symons, bu deneyimin vefatla sonuçlanabileceğinden habersizdi.

Fas’taki 4. etap yarışında kaza yapan Güney Afrikalı motosikletçi, hastaneye yetiştirilemeden hayatını yitirdi.

23- Eric Aubijoux

Symons’un vefatından 11 gün sonra 2007 Dakar Rallisi’nde bir motosikletçi daha vefat etti.

Mesleğinde 6. sefer Dakar Rallisi’ne katılan Fransız Eric Aubijoux, sondan bir evvelki etapta Dakar’da bitiş çizgisine 15 kilometre kala geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayata veda etti.

24- Pascal Terry

Dakar Rallisi’ne birinci kere 2009 yılında katılan Fransız motosikletçi Pascal Terry, 2. etaptan 3 gün sonra meyyit bulundu.

Akaryakıtı tükenen ve acil durum daveti yapan Terry’nin mevti hakkında organizatörlerin yanlış bilgilendirildiği argüman edildi. Davetin akabinde kampa geri döndüğü öne sürülen Terry yerine kampta olan kişinin kardeşi olduğu ortaya çıktı. 3 gün sonrasında ise motosikletinden 50 metre uzaklıkta Terry’nin meyyit vücuduna ulaşıldı. Fransız pilotun akciğerlerinde sıvı birikmesi sonucunda oksijen yetersizliğinden hayatını kaybettiği belirtildi.

25- Jorge Andres Martinez Boero

Mesleğinin ikinci Dakar Rallisi’ne 2012 yılında katılan Arjantinli motosikletçi Jorge Andres Martinez Boero, ülkesinde yapılan açılış etabında yaptığı kaza sonrası ömrünü yitirdi.

26- Thomas Bourgin

Fransız motosikletçi Thomas Bourgin, 2013 yılında gerçekleştirilen yarışta Şili’de başlangıç noktasına giderken bir polis aracıyla çarpışarak hayatını kaybetti.

27- Eric Palante

Mesleğinin 11. Dakar Rallisi’ne 2014’te katılan 50 yaşındaki Eric Palante, Chilecito ile Tucuman ortasındaki etabın 143. kilometresinde meyyit bulundu.

Bitiş çizgisine gelmeyi başaramayan ve rastgele bir yardım davetinde bulunmayan Palante’yi aramaya çıkan organizatörler, Belçikalı motosikletçinin cansız vücuduna ulaştı.

28- Michal Hernik

Polonyalı motosikletçi Michal Hernik, 2015 Dakar Rallisi’nin 3. etabında hayatını kaybetti.

Aracından gelen sinyal kesildikten sonra arama çalışmaları başlayan 39 yaşındaki Hernik’in vücudu, Arjantin’in San Juan ile Chilecito kentleri ortasında düzenlenen 3. etabın 206. kilometresinde bulundu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın