"Enter"a basıp içeriğe geçin

Efsane geri döndü

Motorsporlarının en itibarlı yarışlarından Formula 1, 9 yıl ortanın akabinde tekrar İstanbul’da düzenlenecek. Uzun müddettir dönen dedikoduları resmiyete döken Formula 1 İdaresi, yedi yıl boyunca takvimde yer alan İstanbul’un, yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle revize edilen 2020 takvimine alındığını resmen açıkladı. Şampiyonanın bu sezonki 14. etabının Türkiye’de yapılacağı duyurulurken; İstanbul’un 8. sefer mesken sahipliği yapacağı yarışın tarihinin ise 13-15 Kasım olarak belirlendiği söz edildi

KISMEN SEYİRCİLİ OLACAK
Formula 1 İdaresi, kimi yarışların hudutlu sayıda taraftara açık olacağını teyit ederek, “Ayrıntılar için organizatörlerle çalışıyoruz” bilgisini paylaştı. Dev yarışın dönüşüyle ilgili Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, “Başta bu hususa uzun müddettir büyük değer veren, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Formula 1’in tekrar ülkemize gelmesinde emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyoruz” açıklamasını yaptı. Formula 1’de tüm dönem Turkcell TV Plus ekranlarından yayınlanacak.

F1’IN EN DÜZGÜN VIRAJI
5.3 km’lik İstanbul Park’ta azamî 320 km sürat yapılabiliyor. Birçok pilotun pistten çıktığı meşhur 8. viraj ise tekrar gündeme geldi. Daha evvel Jenson Button, “F1’deki en âlâ virajlardan biri. İçindeki birinci dönüşe girdiğinizde tam gaz arabayı kullanmak inanılmaz hissettiriyor” demişti. Rosberg ise, “Bu virajı yanlışsız geçersek hem çok vakit kazanıyoruz hem de inanılmaz bir keyif alıyoruz” tabirlerini kullanmıştı.

SON KAZANAN VETTEL
İntercityİstanbul Park’ta 2011’de düzenlenen son yarışı, Alman Sebastian Vettel kazandı. İstanbul Park’taki 7 yarışta Massa, Raikkonen, Alonso, Montoya, Schumacher, Hamilton, Button, Webber ve Vettel’in bulunduğu 9 isim podyum sevinci yaşamayı başardı.

MASSA 3’LEMİŞTİ
2005’te İstanbul’da birinci düzenlenen yarışı Fin şoför Kimi Raikkonen kazandı. 2006, 2007 ve 2008’de Massa üst üste 3 defa zafere uzanırken; 2009’da Jenson Button, 2010’da ise Lewis Hamilton yarışı birinci sırada bitirdi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın