"Enter"a basıp içeriğe geçin

Formula 1 için karar verildi! İşte o tarih

Formula 1 idaresi, sekiz yarışlık bir Avrupa takvimi belirlemiş durumda ve dönem 5 Temmuz’da Avusturya’da başlayacak.

Plana nazaran Avusturya ve Britanya’da iki yarış düzenlenecek. Avusturya’daki birinci yarıştan bir hafta sonra 12 Temmuz’da yeniden Red Bull Ring’de (Avusturya) bir yarış daha yapılacak.

Olağanda Avusturya’dan sonra Britanya yarışı yapılacaktı lakin ülkedeki karantina durumu nedeniyle Britanya’nın Ağustos ayına alınmasına karar verildi.

Açıklanan takvime bakıldığında 19 Temmuz’da, yani Avusturya’daki ikinci yarıştan bir hafta sonra Macaristan GP yapılacak. Böylelikle üç haftada üç F1 yarışı gerçekleşecek.

Macaristan GP’den sonra iki haftalık bir orta olacak ve 2 Ağustos’ta dönem Silverstone’da devam edecek. Bir hafta sonra (9 Ağustos) yeniden birebir pistte ikinci bir Britanya GP daha yapılacak.

Britanya’dan çabucak sonra ekipler Barcelona pistine gidecekler ve 16 Ağustos’ta İspanya GP gerçekleşecek.

Sonrasında iki haftalık bir orta olacak ve 30 Ağustos’ta Belçika GP 6 Eylül’de ise İtalya GP yapılacak. Böylece F1, Avrupa’da toplam sekiz yarış gerçekleştirecek.

Formula 1 idaresinden yapılan açıklamada, takvimin geri kalanının mevcut COVID-19 durumu nedeniyle önümüzdeki haftalarda açıklanacağı duyuruldu.

Açıklamada bir sefer daha 15-18 yarışlık bir takvime sahip olacakları vurgusu yapılırken, dönemi Aralık ayında tamamlamayı planladıklarına yer verildi.

Ayrıyeten açıklamada, “Daha evvel açıklandığı üzere şu anda birinci yarışların seyircisiz olmasını bekliyoruz. Fakat koşullar inançlı olduğu takdirde, taraftarlarımızın yine yarışlara katılabilmelerini umuyoruz.” sözlerine yer verildi. Bu, birinci yarışların seyircisiz yapılacağı manasına geliyor.

Chase Carey de, “Şu anda dönemin taraftarlar olmadan başlamasını beklerken, önümüzdeki aylarda durumun inançlı olmasıyla birlikte tekrar yarışlara katılmalarına müsaade vermeyi umuyoruz. Fakat tekrar de Formula 1’in dönüşünün dünyadaki tüm F1 fanları için beğenilen bir takviye olacağını düşünüyoruz.” dedi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın