"Enter"a basıp içeriğe geçin

Formula 1 İstanbul Grand Prix heyecanı başladı!

Dokuz yıllık hasretin sona ermesiyle birlikte cuma idman tipleriyle başlayan Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix’sinde heyecan bugün tavan yapıyor.

Dönemin 14. etabı olan Türkiye GP, 5,3 kilometrelik Intercity İstanbul Park Pisti’nde 58 tıp üzerinden yapılıyor. Tertip, yeni tip corona virüsü (Kovid-19) salgını sebebiyle seyircisiz düzenleniyor. Start saati 13.10 olan yarış, S Spor’tan naklen ekranlara geliyor.

‘POLE’DE BÜYÜK SÜRPRİZ!

Racing Point’in 22 yaşındaki pilotu Lance Stroll, 1 dakika 47.765 saniyeyle sıralama çeşitlerinde birinci olarak yarışa birinci cepten başlama hakkı kazandı. Stroll, İstanbul’da mesleğinin birinci “pole” konumunu elde etti.

Üç idman çeşidinde da en yeterli dereceyi elde eden Red Bull’dan Hollandalı Max Verstappen, sıralama cinslerini Stroll’ün 0.290 saniye gerisinde ikinci tamamladı.

Racing Point’in Meksikalı pilotu Sergio Perez, ekip arkadaşının 1.556 saniye gerisinde üçüncü sırayı aldı.

İstanbul’da mesleğinin 7. şampiyonluğuna ulaşmayı hedefleyen Mercedes’in Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton ise sıralama çeşitlerinde 1.52.560’lık vaktiyle 6. oldu.

YENİLENEN ASFALT PİLOTLARI ZORLADI

Birinci idman tiplerinin akabinde pilotlar pistin kayganlığı nedeniyle vakit zaman serzenişlerde bulundu. Dünün önderi Max Verstappen “Güya buz üzerindeyiz. Umarım yağmur yağmaz zira bu türlü bir durumda hakikaten buz üzerinde araç kullanıyormuşuz üzere olacak ve çivili lastiklere muhtaçlığımız olacak!” sözlerini kullandı.

lk antrenamn cinslerinde umduğu suratı bulamayan Lewis Hamilton ise “Bugün rezaletti, bilmiyorum neden! Zira burası eksiksiz bir pist ve yeri tekrar asfaltlarken milyonlar harcadılar, farkındayım burada uzun müddet boyunca yarışmadık, lakin bu kadar çok para harcamak yerine tahminen de temizlemek kâfi olabilirdi” dedi.

İstanbul’da daha evvel yarışan dünya şampiyonu Vettel de pistin kaygan olduğuna dikkat çekerek “Asfalt çok yeni, çok kaygandı. Ancak günün sonuna yanlışsız daha düzgün oldu” sözlerini kullandı.

PİST NEDEN KAYGANDI?

Memleketler arası Araba Federasyonu (FIA) tarafından yarış hakemi olarak görevlendirilen Habertürk muharriri Fatih Altaylı, pistin neden kaygan olduğunu Haberturk.com’a açıkladı ve “Piste asfalt döküldü. Yeni asfalt dökülmesinin negatif tarafı şu, üzerinde hiç yarış yapılmadığı takdirde birinci yarışlarda yer ister istemez kaygan oluyor. Bugün o kayganlık yaşandı, gece boyunca öbür araçlar pistte dolaştırılarak pistin üzerinde kauçuk kalması sağlanacak ve kayganlık azaltılacak” sözlerini kullandı.

HAMILTON, SCHUMACHER’İN REKORU İÇİN İSTANBUL’DA

Mercedes’in Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton, Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix’sinde Alman Michael Schumacher’in rekoruna ortak olabilmek için piste çıkacak. Hamilton, Intercity İstanbul Park’ta hafta sonu düzenlenecek karşılaşmada şampiyonluğa ulaşması halinde Schumacher’in 7 kereyle “Formula 1’de en fazla şampiyonluk yaşayan pilot” rekorunu egale edecek.

Şoförler klasmanında 282 puanla dorukta bulunan Hamilton, Türkiye Grand Prix’sine en yakın rakibi Valtteri Bottas’ın 85 puan önünde şampiyonluk için büyük bir avantajla başlayacak.

ÜST ÜSTE 4, TOPLAMDA 7. ŞAMPİYONLUK PEŞİNDE

Lewis Hamilton, Formula 1’de şu ana kadar 6 defa zafere uzandı. Formula 1’de 2007’deki birinci dönemini Kimi Raikkonen’in bir puan gerisinde bitirerek şampiyonluğu kaçıran Hamilton, memnun sona ulaşmak için fazla beklemedi. Hamilton, 2008’deki ikinci yılında birinci şampiyonluğunu yaşadı. İkinci şampiyonluğu için 6 yıl bekleyen Hamilton, 2014’ten itibaren Formula 1’e damga vurdu. Büyük Britanyalı pilot, 2008’den sonra 2014, 2015, 2017, 2018 ve 2019 dönemlerinde da dönemi şampiyon tamamladı. Hamilton, İstanbul’da şampiyonluğunu ilan etmesi durumunda üst üste 4, toplamda 7. zaferini kazanacak.

9 YARIŞ GALİBİYETİ

Hamilton, 2020 döneminin 14. etabı Türkiye Grand Prix’sine kadar 9 yarış galibiyeti elde etti. Deneyimli şoför, bu dönem İtalya’da iki, Avusturya, Macaristan, Büyük Britanya, İspanya, Belçika, Almanya ve Portekiz’de birer yarış kazandı. Avusturya ve Rusya’da Mercedes’ten Fin pilot Bottas, Büyük Britanya’da Red Bull’dan Hollandalı Max Verstappen ve İtalya’da AlphaTauri’den Fransız Pierre Gasly, yarış galibiyeti yaşadı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın