"Enter"a basıp içeriğe geçin

Formula 1 Türkiye Grand Prix’sinde seyirci olacak mı? Resmen açıklandı!

Formula 1 tanıtım toplantısı İstanbul Park’ta gerçekleşti. 13-14-15 Kasım’da koşulacak olan yarış seyircili olarak gerçekleşecek. 100 bin kişinin beklendiği yarışta biletlerin kısa müddetliğine 30 TL olduğu açıklandı. İntercity İdare Heyeti Lideri Vural Ak, yarış için Türkiye’ye gelen konukların 50 milyon Dolar bırakacağını belirterek, “Dünyada bu yarışı en az 2 milyar insan izleyecek” dedi.

Formula 1’in 9 yıl ortadan sonra yine takvimine eklediği İstanbul Park, 13-14-15 Kasım tarihlerinde yarışlara konut sahipliği yapacak. Gerçekleşecek olan yarışın tanıtım toplantısı İstanbul’da bugün İstanbul Park’ta gerçekleşti. İntercity İdare Şurası Lideri Vural Ak, Formula’nın tekrar Türkiye’ye gelmesi için uzun müddettir görüştüklerini ve sonunda İstanbul’un takvime eklendiğini söz etti.

Çok memnun olduklarını söyleyerek kelamlarına başlayan Vural Ak, “Ülkemize bu kadar kıymetli bir tertibi kazandırdığımız için çok memnunuz. Türkiye’nin böylesine büyük ve hoş bir tertibe konut sahipliği yapma yeteneği var. Dünyanın en heyecan verici pistlerinden birisine sahibiz. Bu büyük tertipte 100 bin kişiyi pistimizde ağırlayacağız. İnsanlarımız bu heyecana dilediğince ortak olabilsin diye, Formula 1 idaresi ile yaptığımız ağır görüşmeler sonucunda bilet fiyatlarını, Intercity’nin kuruluşunun 30’uncu yılı onuruna pistin makul noktaları için günlük 30 TL’ye gelecek formda belirledik. Biletler 3 günlük kombine olarak kısa bir müddetliğine bu fiyata nazaran satın alınabilecek. Yalnızca 90 TL ödeyerek 3 gün boyunca hem Formula 1 heyecanını, hem de iştirakçiler için hazırladığımız öteki sürprizleri deneyimleyecekler. Dünyanın en ucuz Formula 1 biletlerini biz satacağız. Tüm Türkiye’ye güzel uğurlu olsun” diye konuştu.

“KAR BEKLENTİSİ OLMADAN BU İŞE GİRDİK”

Formula 1’in yine Türkiye’ye döneceğinin açıklanmasıyla birlikte ağır ilgiyle karşılaştıklarını lisana getiren Vural Ak, “Formula’nın küresel olarak belirlediği bir bilet fiyatlama stratejisi var lakin biz bu yarışı geri getirmek için maddi manevi çok gayret harcadık. Bu projeyi bir kar beklentisi olmadan, büsbütün ülkemizin tanıtımı ve itibarı için Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve idaresinde yürütüyoruz. Bu sebeple, vatandaşlarımızdan gelen geri bildirimleri de dikkate alarak, Formula 1 idaresini ikna edip bilet fiyatlarını, herkes için ulaşılabilir bir sayı olarak sayılabilecek günlük 30 TL’ye gelecek biçimde belirledik. Süratli bir çalışma ile önümüzdeki hafta içerisinde biletleri satışa çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

“100 BİN KİŞİ AĞIRLAYACAĞIZ”

200 bin kapasiteli İstanbul Park’ın pandemi tedbirleri kapsamında 100 bin bireye mesken sahipliği yapacağını söyleyen Ak, “100 bin kişiyi en üst düzey önlemleri uygulayarak ağırlayacağız. Bu yıl salgın kapsamında yarışlarda da birçok önlem uygulanıyor. Takvimde Portekiz ve Rusya ile birlikte Türkiye yarışı da seyircili yapılacak. Bu sebeple Formula 1 idaresinin de çok kıymet verdiği bir yarışız. Devletimiz ve ilgili kamu kurumlarımızın da takviyesiyle çok başarılı ve birebir vakitte alınacak tedbirler ile izleyicilerimiz için inançlı bir aktiflik planlıyor olacağız. Bir sürprizimiz de ülkemizin en büyük araba, motor sporları ve aile şenliği olan V Weekend Motoring olacak. Bu yarışı da Formula haftasına ekledik. F1 yarışının yanında, Türk atletlerimizin yarıştığı Intercity Cup yarışları, F1 Fan Zone aktiflikleri, V Weekend Motoring Şenliği kapsamında araba gösteri ve şovları, farklı araç markalarının ve motosikletlerin tanıtım stantları, test sürüşleri, çocuk aktiflikleri ve konserler yer alıyor olacak” açıklamasını yaptı.

“TAKVİMDE KALICI OLMAK İSTİYORUZ”

Formula’nın Türkiye’ye dönmesi için çok çalıştıklarını söz eden Vural Ak, “Bu esnada FIA Dünya Rallycross RX Şampiyonası ve Ferrari Racing Days üzere saygın yarış serilerine mesken sahipliği yaptık. 2017 yılında Formula 1’in satılması ile yeni CEO Chase Carey ile süratlice irtibata geçerek kendisini ülkemize davet ettik. Cumhurbaşkanımızın Chase Carey’i kabul etmesiyle gerçekleşen görüşmeler sonucunda proje Cumhurbaşkanlığı himayesine girdi ve yarışın ülkemize getirilmesi çalışmalarının yürütülmesi yetkisi bize verildi. Bu görüşme Formula 1’in yeni idaresinin de gerçekleştirdiği birinci ülke görüşmesi oldu. Misyonun bize verilmesinin akabinde üzerimize düşen finansal ve operasyonel tüm misyonları eksiksiz yerine getirerek muahedeyi tamamladık. Dünya böylesine güçlü bir yıl geçirirken devletimize yük olmadan bu büyüklükte bir tertibi ülkemize kazandırdığımız için çok gururlu ve memnunuz. Yarışı başarılı bir formda organize ettiğimiz takdirde önümüzdeki yıl başlayacak uzun müddetli bir kontratın kapısını da aralamış olacağız. Ayrıyeten Formula 1’in resmi hesaplarından Türkiye yarışının duyurulması ile tüm dünyadan gelen ilgi ve heyecan Formula 1 idaresini de epeyce şaşırttı ve yarışımızın kalıcı olarak takvimde yer alması ihtimali güçlendi” diyerek kelamlarını sürdürdü.

Ak, bu yarışın 200 ülkede 2 milyar kişi tarafından izleneceğini ve ülkenin tanıtımına çok büyük katkısı olacağını belirterek, “Bunun yanında Türkiye’ye gelecek olan yaklaşık 20 bin görevliyle bir arada, 50 milyon Dolarlık bir döviz girdisi bekliyoruz” dedi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın