"Enter"a basıp içeriğe geçin

Honda’dan MotoGP’de 800’üncü Grand Prix zaferi!

Honda, 1961 yılında 125 cc İspanya Grand Prix’sinde Avustralyalı Tom Phillis pilotajındaki Honda RC143 modeli ile elde ettiği birinci galibiyetten bu yana MotoGP 2020 Dünya Şampiyonası’nın 11’inci ayağı olan Teruel Grand Prix’sinde Jaume Masia’nın heyecan verici bir birincilik elde etti. Markadan yapılan açıklamaya nazaran MotoGP Grand Prix tarihindeki 800’üncü zaferine ulaşan Honda, öteki hiçbir üreticinin başaramadığı bir muvaffakiyet kıssasına imza attı.

“HONDA ZAFER İÇİN UĞRAŞA DEVAM EDECEK”

Honda’nın 800’üncü FIM Dünya Şampiyonası Grand Prix zaferiyle gurur duyduğunu belirten Honda Motor Co. Ltd. Lider, CEO ve Temsilci Yöneticisi Takahiro, “Honda’nın yarış faaliyetlerine katkıları ve sonsuz takviyeleri için dünya genelindeki tüm Honda hayranlarına çok teşekkür ederim. Ayrıyeten sayısız sorunun üstesinden gelme ve bizleri 1959 yılından bugünlere getirme azimleri ve özverileri için de bizden evvelkilere teşekkür etmek istiyorum. Honda, bu anı bir orta nokta olarak görüyor ve zafer için çaba etmeye devam edecek. Dayanağınızın devamını bekliyoruz” dedi.

İspanya’nın Aragon özerk bölgesiyle tıpkı ismi taşıyan 5,1 kilometrelik pistte 23 çeşit üzerinden gerçekleştirilen yarışta Honda’nın Grand Prix kazanan 100’üncü pilotu olan Jaume Masia, bu muvaffakiyetinin çabucak akabinde Leopard Honda ile diğer bir muvaffakiyete daha ulaştı. Yarışa yedinci cepten başlayan genç İspanyol pilot, olgun ve taktiksel bir sürüş gerçekleştirerek son ana kadar yarışı bırakmadı. Azimle yarışa devam eden Masia, yarış bitimine üç çeşit kala öne geçti fakat rakipleri pes etmedi. Honda’nın gücü ile Masia tarihi bir zafer elde etti.

Markanın kurucusu Soichiro Honda, 1954 yılında dünyanın en yeterlisi olma gayesiyle periyodun önde gelen motosiklet yarış aktifliği olan Isle of Man TT’ye gireceğini ilan etmişti. Takvimler 1959 yılını gösterdiğinde Honda, Isle of Man TT yarışına katılan birinci Japon motosiklet üreticisi oldu. 1960 yılında 125 cc ve 250 cc sınıflarında yarışa başlayan Honda, 1961 yılında Tom Phillis ile dönemin açılışı olan İspanya Grand Prix’sini kazanarak başarılarla dolu bir tarihin birinci zaferini yazmış oldu.

Marka, yarış programını 350 cc ve 50 cc sınıflarını da kapsayacak formda genişletti ve bu sınıflarda zaferler elde etmeye devam etti. Muvaffakiyetler serisi, Honda fabrika yarış faaliyetlerini durdurana kadar devam etti. 1979 yılında parkurlara dönen Honda, 1982 yılında NS500 pilotajındaki Freddie Spencer ile üst sınıfta muvaffakiyete ulaştı. Grand Prix yarışlarını bir güç gösterisi olarak gören Honda, 125 cc, 250 cc ve 500 cc sınıflarında muvaffakiyetlerini sürdürdü. Valentino Rossi, 2001 Japonya GP’sinde heyecan verici bir zafer elde ederek markanın 500’üncü galibiyetine imza attı.

2002 yılında MotoGP sınıfında yapılan bir değişiklikle dört vakitli motora geçilmesi Honda’ya daha fazla zafer getirdi. Marc Marquez ise 2015 Indianapolis Grand Prix’sinde Honda’nın 700’üncü galibiyetine imza attı. Bugün gelinen noktada, 25 Ekim 2020 Pazar günü Soichiro Honda’nın ünlü telaffuzundan 66 yıl sonra İspanyol pilot Jaume Masia, 800’üncü zafer ile bir diğer kilometre taşına daha imza attı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın