"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kenan Sofuoğlu’ndan “Milli Dayanışma Kampanyası”na büyük dayanak

AK Parti Sakarya Milletvekili ve eski Dünya Supersport şampiyonu motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Kenan Sofuoğlu, yanında bulunan ulusal motosikletçiler Toprak Razgatlıoğlu ve Bahattin Sofuoğlu’yla birlikte AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Sofuoğlu, her güçlü süreçte millet olarak birlik ve beraberlik içinde olunduğunu vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı kampanyayla ilgili görüşlerini şöyle lisana getirdi:

“Halkımızın birlik beraberlik çerçevesinde çok hoş yardımlaşma kampanyaları yaptığını görüyoruz. Toplumsal medyada da birçok kişinin başlattığı ve yaptıkları hoş güzel işleri de görüyorum. Ben kendimce bir şeyler düşündüm. En büyük yük burada devletimizde. Sonuçta herkes zorluk çekiyor lakin herkesin zorluğunda da en büyük destekçisi devlet oluyor. Milletvekili olarak TBMM’den bana ödenen maaşı almama kararı aldım. Sayın Cumhurbaşkanımız da yaptığı açıklamayla ‘Milli Dayanışma Kampanyası’ başlattı. Adres birebir. Buradaki emel belirli. Ülkemizdeki muhtaçlık sahiplerine en uygun biçimde ulaşabilmek. Adresimiz devletimize takviye olmak. Biz de burada üzerimize düşeni yapıyoruz.”

Muhtaçlık sahibi insanlara yardım etmenin ehemmiyetine vurgu yapan AK Parti Sakarya Milletvekili Sofuoğlu, kelamlarına şöyle devam etti:

“Vekilliğim başladığından beri, ‘Devlet tarafından ödenen paraya çok şükür spor mesleğimde yaptıklarımdan ötürü çok fazla gereksinimim yok. Bu yüzden de devletten bana gelen paranın tamamını daima gereksinim sahiplerine bağışlayacağım.’ demiştim. Burada esasen 3 aylık maaşın geri iadesi için TBMM’ye gerekli yazıyı yazdım. Önümde kalan 3 yıllık süreç var. Bu süreç boyunca da daima muhtaçlık sahiplerine bu maaşı dağıtmaya, insanların ufak da olsa problemlerini gidermeye çalışacağız. Bizim ülkemizin beşerinin en hoş taraflarından biri de kuvvetli süreçte yapılan bu hoş kampanyalar. Herkes birbirine takviye oluyor. Türk olmanın da en hoş tarafı bu. Cumhurbaşkanımızın kampanyasına da çok fazla takviye var. Yalnızca onunla hudutlu değil bu, birçok istekli insanın yardımı var. Hepsinden Allah razı olsun. Bâtın kahramanları da buradan tebrik ediyorum.”

“HİÇ KİMSENİN ALIŞIK OLMADIĞI BİR NİZAMIN İÇERİSİNDEYİZ”

Kenan Sofuoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle tüm dünyanın düşünceli bir süreçten geçtiğini anlatarak, şunları kaydetti:

“Hiç kimsenin alışık olmadığı bir nizamın içerisindeyiz. Spor, iş ve sanat dünyasının, hatta siyasetin de alışamadığı bir devrin içinden geçiyoruz. Bir araştırma yaptım, 100 yıl evvel dünya bu türlü bir hastalıkla karşılaşmış ve milyonlarca insan hayatını kaybetmiş. Doğal şu andaki durum onunla muhakkak kıyaslanamaz fakat dünya çok derecede etkilendi. Teknoloji, hayat değişti. Ülkeler ortası uçak seferleri bile iptal olmuş durumda. Biz bu süreci en az hasarla atlatacak ülkelerden biriyiz. Şu anda Avrupa’ya bakıldığı vakit daha güzel durumdayız. Orada binlerle söylem edilen vefat sayıları varken, biz de hadise sayıları bu düzeylerde. İnşallah hem Türkiye hem dünya olarak bunu kısa vakitte atlatırız. Dönüp baktığımızda Çin’e onlar bu işi bitirdi. Başarılı olduklarını da düşünüyorum. Biz de başarabiliriz. Bilhassa Sıhhat Bakanlığımız ve devletimiz üzerine düşeni yapıyor.”

Bu süreçte konutta kalmanın değerine dikkati çeken Sofuoğlu, “Kafamıza nazaran hareket edebileceğimiz bir devir değil. İnsanların başında şu da olabilir, ‘Bana bir şey olmaz, ben uygunum.’ Zati konutta kal dememizin başlı sebebi, sen hastaysan diğerlerine bulaştırıp hayatlarına sebep olma. Sana tahminen bir şey olmayacak ancak yakın arkadaşının annesine, büyüklerine ziyan verebilecek taşıyıcı olabilirsin. Biraz dişimizi sıkmamız gerekiyor. Atletlerin sıkıntı devirleri var. Bahçeden çıkmamak kaydıyla konutun etrafında bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bu süreci daima birlikte sabrederek atlatacağız. Herkes üzerine düşen vazifesi yapması lazım. Biz de üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz ve insanlardan da bunu ısrarla istiyoruz.” tabirlerini kullandı.

TOPRAK : “YARIŞLARIN BAŞLAMASI İÇİN SALGININ BİR İKİ AY İÇİNDE BİTMESİ GEREKİR”

Dünya Superbike Şampiyonası’nda gayret eden ulusal motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, 2020 yılı takviminin tamamlanmasının önlerindeki bir iki aya bağlı olduğunu aktardı.

Yarışların büsbütün durduğunu hatırlatan Toprak, “Takvimi düzenliyorlar, yeni tarihler belirliyorlar fakat doğal ki de biz bu salgının bitmesini bekliyoruz. Bittikten sonra yeni bir takvimle yarışların başlayacağına inanıyoruz. Bizim yarışlarımız futbol maçı üzere değil. Bir tane yarışla bitmiyor. Uzun bir periyodumuz oluyor, yaklaşık 10 yarışlı. Yarışların devam edebilmesi için salgının bir iki ay içinde bitmesi lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Kenan Sofuoğlu’nun bu süreçte kendisine çok yardımcı olduğunu aktaran genç atlet, “Normalde motosikletle idman yapıyorum ancak bu süreçte binemiyoruz. Meskende de ufak tefek hareketler yapıyoruz lakin konut hayatı nitekim idman açısından sıkıntı geçiyor. Hakikaten sıkıcı fakat konutta kalmamız gerekiyor. Kenan abinin konutuna gelerek de idmanlarımızı yapıyoruz.” diye konuştu.

Genç motosikletçi Bahattin Sofuoğlu ise kendi döneminin başlamadan ertelendiğini ve bu yüzden talihi olduğunu tabir ederek, şu görüşleri paylaştı:

“Ben döneme başlayamadan virüs yüzünden dönem ertelendi. Konutumda gerek simülasyon gerekse beden ağırlığımla spor yapmaya çalışıyorum. Oynadığım yarış oyunlarıyla kendimi tatmin etmeye çalışıyorum. Tam yarışlara başlayacaktım maalesef virüs sebebiyle ertelendi. Kendimizi hazır tutuyorum, önlemimi alıyorum. En kısa müddette koronavirüsün bitmesini ve dönemin açılmasını bekliyorum.”

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın