"Enter"a basıp içeriğe geçin

Off-road parkurlarının bayan pilotu

Şiddetli parkurlarda kendisinden yaşça büyük erkek ve bayan rakiplerine karşı uğraş eden Aksöz, katıldığı yarışlarda vakit zaman kaza yaşasa da azmiyle hemcinslerine örnek oluyor.

Katıldığı ulusal yarışlarda “en genç bayan pilot” olarak yer almanın gururunu yaşayan Aksöz, kendisini yetiştirip milletlerarası karşılaşmalarda yer almayı amaçlıyor.

AKSÖZ: “BURADA HEPİMİZ EŞİTİZ”

Türkiye Off-Road Şampiyonası’nda 54 Araba Sporları Kulübü ismine yarışan, Türkiye’nin birinci ve tek bayan trial pilotu olan Melis Aksöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, off-road sporuna babasının dayanağıyla başladığını, daha sonra araç alıp yarışlara katıldığını söyledi.

Geçen yıl profesyonel olarak müsabakaya başladığını aktaran Aksöz, “Türkiye Off-Road Şampiyonası’ndaki ikinci yarışım. 2018 Marmara X-Trial Kupası’nda tek bayan pilot olarak yarışıyordum. Bayan pilot olmanın çok bir ayrıcalığı yok aslında. Tek farkımız kas gücü biraz bizi zorluyor. Onun dışında burada hepimiz eşitiz.” diye konuştu.

Her vakit çok hoş yansılar aldığını anlatan Melis Aksöz, “Bu işi bir bayan olarak yaptığım için beni tebrik eden, destekleyen çok fazla insan var. Türkiye’de, ‘Motor sporları erkek sporudur.’ diye bir algı var lakin ben rastgele bir sporun cinsiyetle tanımlanması taraftarı değilim. Spor hepimiz içindir. Sağolsun ağabeylerimiz, kardeşlerimiz bize çok yardımcı oluyor.” sözlerini kullandı.

“EN BÜYÜK HAYALİM, MEMLEKETLER ARASI ŞAMPİYONALARDA YARIŞMAK”

Aksöz, 2018 Marmara X-Trial Kupası’nda kendi klasmanında dördüncü olduğunu aktararak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Hedefim, kendi klasmanımda şampiyon olabilmek. İnşallah önümüzdeki şampiyonaya aracımızı daha güzel hazırlayıp katılmayı planlıyoruz. Marmara X-Trial Kupası’nda şampiyona boyunca 5 yarışta yaklaşık 20-30 aks kırdım. Bana ‘aks canavarı’ diyorlardı. Motor sporlarını hiçbir vakit bırakmayı düşünmüyorum. Ailemin, babamın dayanağı benim için bambaşka. Bundan sonra gayem memleketler arası yarışlar. Doğal ki oralara ulaşmak için her şeyden evvel deneyim gerekiyor. Bu tecrübeyi kazanmadan oralara katılmak mantıklı olmayacak. Birinci evvel buralarda kendimi etaplara, sürate alıştıracağım, sonra natürel ki en büyük hayalim milletlerarası müsabakalar.”

Bayanlara motor sporlarını tavsiye eden Melis Aksöz, “İmkanı, bu işe ilgisi varsa, illaki profesyonel ve ulusal yarışlardan başlamak zorunda değiller. Kendisini geri çekmesin, cinsiyetini sporla bağdaştırmasın. TOSFED’in düzenlediği ‘TOSFED Yıldızını Arıyor’ projesi var. Bayan yahut erkek fark etmeksizin 25 yaş altı beşerler katılabiliyor. Orada muhakkak bir muvaffakiyete ulaşırsa, yarışlara katılabiliyorlar. Motor sporlarını seviyorlarsa, herkesi buraya bekliyoruz.” diyerek kelamlarını tamamladı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın