"Enter"a basıp içeriğe geçin

Şampiyon Hamilton

Formula1 DHL Türkiye Grand Prix’sinde tarihe bir çentik daha atıldı… Intercity İstanbul Park’taki yarışa 6. sıradan başlayan Mercedes’ten Lewis Hamilton birinci olarak mesleğinin 7. şampiyonluğuna ulaştı. 58 çeşit üzerinden yapılan yarışta Hamilton, 52 cins boyunca birebir lastikle yarışta kalarak tarih yazdı. 6. çeşitte pit stop yaparak lastik değiştiren Hamilton, yarışın sonuna kadar birebir lastikleri kullandı ve turnuvanın bitimine 3 etap kala zafere uzandı.

ÜST ÜSTE 4. DEFA

Büyük Britanyalı sportmen, İstanbul’da mesleğinin 7. zaferini ilan ederek efsane Alman pilot Michael Schumacher’i yakalamayı başardı. Hamilton; 2008, 2014, 2015, 2017, 2018 ve 2019’dan sonra 2020 dönemini da kazandı. 35 yaşındaki pilot, ‘Formula 1’de en fazla şampiyonluk yaşayan pilot’ rekorunu egale etti. Hamilton daha evvel Schumacher’in 91 yarışı kazanma rekorunu kırarak tarihe geçmişti. Hamilton dün İstanbul’da 94. kere yarışı birinci bitirmeyi başardı.

BİRİNCİ KUTLAYAN VETTEL OLDU

Hamilton’ın şampiyonluğunu birinci kutlayan atlet yarışı 3. bitiren Sebastian Vettel oldu. Vettel, bu dönem birinci sefer birinci beş içerisinde yer aldı. 27 Ekim 2019’da yapılan Meksika GP’sinden sonra birinci kere podyuma çıktı. Vettel ayrıyeten izleyici oylarıyla “Günün Sürücüsü” seçildi.

300 MİLYON DOLARLIK KATKI

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen ve 9 yıl sonra İstanbul’a geri dönen Formula 1 yarışları ülke iktisadına önemli katkı sağladı. Yarış için İstanbul’a gelenler 100 milyon dolarlık bir harcama yaptı. Formula 1’in toplumsal medya hesaplarından İstanbul’un tanıtım görüntüleri paylaşıldı. Türkiye’nin tanıtımı ismine yaklaşık 300 milyon dolar düzeyine ulaştı.

2 MİLYAR BİREYE ULAŞTI

Şampiyonluğunbelli olduğu Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix’si ağır ilgiyle takip edildi. Yarış öncesinde seyircisiz olması gereken tertibe alınan ağır davetliler de bir oldukça dikkatleri çekti. Başka yandan 250’den fazla ülkeden naklen yayımlanan yarışta 2 milyar şahsa ulaşıldı.

DÜNYADA BİRİNCİ 5’TE

Formula 1, seyircili yapılsaydı ülke iktisadına çok daha fazla katkı sağlayacaktı. Avrupa Futbol Şampiyonası, Dünya Kupası, Şampiyonlar Ligi ve Olimpiyat Oyunları ile F1 düzenlendiği ülkeye ekonomik açıdan en büyük katkıyı sağlayan beş turnuvadan biri.

MESLEĞİ MUVAFFAKİYET DOLU

7. defa şampiyonluğa ulaşan Lewis Hamilton rekor kırmaya devam ediyor. Büyük Britanyalı atlet 163 kez podyuma çıktı. 97 yarışa pole konumunda başlayan Hamilton, 94. sefer yarışı galip bitirdi ve Formula 1’in bu alanda en düzgünü oldu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın