"Enter"a basıp içeriğe geçin

TOSFED Lideri Eren Üçlertoprağı: Formula 1 yarışını muvaffakiyetle organize ettik

Üçlertoprağı, “Bu dönem öncelikle Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlediğimiz Dünya Ralli Şampiyonası’nın 5. yarışı Türkiye Rallisi’ni çok başarılı bir tertiple gerçekleştirdik. 19 ülkeden 130 sportmen ve 65 arabanın iştirakiyle 18-20 Eylül tarihlerinde Marmaris’te düzenlenen yarışımızı toplam 105 yerli ve yabancı medya mensubu takip etti. Büyük bir takım çalışmasıyla, Sıhhat Bakanlığımız ve Memleketler arası Araba Federasyonu (FIA) Kovid-19 protokollerini en sıkı formda uygulayarak örnek bir tertip gerçekleştirdik. Hem memleketler arası yetkililer, hem de iştirakçilerden övgü dolu yorumlar aldık.” diye konuştu.

Üçlertoprağı, WRC Türkiye Rallisi’nin FIA tarafından çevresel sürdürülebilirlik akreditasyonunda en üst düzey olan 3 yıldız kategorisine yükseltildiğini vurgulayarak, “Sportif faaliyetlerde de etrafa hassaslığı vurgulamak ve toplumsal farkındalığı artırmak maksadıyla Sıfır Atık İdaresi ve ÇEVKO iş birliği ile doğayı muhafazaya yönelik çok taraflı çalışma planlarımız FIA Etraf ve Sürdürülebilirlik Kurulu ile yurt dışından gelen bağımsız denetçilerden tam not almayı başardı.” halinde konuştu.

“FORMULA 1 YARIŞINI MUVAFFAKİYETLE ORGANİZE ETTİK”
Türkiye’de 9 yıllık ortadan sonra tekrar gerçekleştirilen Formula 1 Türkiye Grand Prix’sinin sportif faaliyetini kusursuz icra ettiklerini belirten TOSFED Lideri Üçlertoprağı, “WRC Türkiye Rallisi biter bitmez, konsantrasyonumuzu sportif manada tüm sorumluluğunu üstlendiğimizin Formula 1 Türkiye Grand Prix’sine çevirdik, 7 hafta üzere kısa bir müddette tüm hazırlığımızı yaptık. Çok hoş hazırlandık, çok hoş bir formda tertibi icra ettik.” dedi.

Formula 1’in araba sporlarının en gözdesi olduğuna işaret eden Üçlertoprağı, şunları kaydetti:

“Farklı vilayetlerden gelen bayrak gözetmenleri, müdahale gözetmenleri, yangın gözetmenleri, teknik denetim kümesi ve 100 bireyden fazla bir takımla oluşturduğumuz tıbbi müdahale takımımızın yanı sıra, kamu kurumlarından tertibe dayanak veren AFAD, 112, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye grubu üzere özel donanımlı ve eğitimli takımları de kendi bünyemizde çalıştırmamız gerekiyordu. Daha evvel yaptığımız çalışmalardan yola çıkarak, bir yandan kendi gözetmenlerimizin çevrim içi eğitimlerini yürüttük, öbür yandan da bu kurumların misyonları ile koordine olarak hazırlandık. Eğitimler sırasında FIA yetkililerinin yaptığı teftişlerden de uygun bir izlenim aldık. Bu hazırlık periyodunun akabinde, sportif takımımız ile yarışın asıl kahramanları olan yaklaşık 850 kişilik grubumuz ile olumsuz hava koşullarına karşın daha evvelki yıllarda da olduğu üzere yarışı muvaffakiyetle organize ettik.”

Üçlertoprağı, “Biz Formula 1’in bu sene de ülkemizde olmasını canı gönülden diliyoruz ve bu bahiste tıpkı geçen sene olduğu üzere FIA nezdinde gerekli lobi çalışmalarını yürütmeye devam edeceğiz. Formula 1’i tekrar Türkiye’ye kazandırabilirsek de geçen yıl olduğu üzere mümkün olan en yüksek standartlarda tertibi gerçekleştirmek için çalışacağız.” sözlerini kullandı.

ULUSAL ATLETLERİN MUVAFFAKİYETLERİ

Üçlertoprağı, bir öteki ulusal araba atlet Salih Yoluç’un başarısına da değinerek, “Ayrıca FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda 24 saatlik Le Mans Yarışı’nda Salih Yoluç, amatör sınıfta zafere ulaşarak Le Mans 24 Saat Yarışı’nda birincilik elde eden birinci Türk atlet oldu.” diye konuştu.

Araba sporlarındaki öbür atletlere yönelik de Üçlertoprağı, şunları söyledi:

“Bu dönem GT4 Avrupa Serisi’nde uğraş eden ve start aldıkları 12 yarışın 8’inde podyum gören Cem Bölükbaşı ve Yağız Gedik, kategorilerinde ikinci sırada yer alarak değerli bir muvaffakiyet kaydetti. TOK Sport WRT kadromuz da 2020 FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nı WRC2 kadrolar şampiyonu olarak tamamladı ve bu şampiyonluk ile Türkiye ralli tarihindeki en büyük başarıyı elde etti.”

“ULUSAL STATÜDE DİJİTAL ŞAMPİYONA DÜZENLEYEN BİRİNCİ VE TEK ÜLKE OLDUK”

“Pandemi devrini Gençlik ve Spor Bakanlığımızın ‘evde kal hareketsiz kalma’ davetleri kapsamında dijital şampiyonalarla değerlendirdik” diyen TOSFED Lideri, “Her yaş gurubundan büyük ilgi gören bu tertipler ile FIA’ya bağlı 146 ülke ortasında ulusal statüde dijital şampiyona düzenleyen birinci ve tek ülke olduk. 2020 Türkiye Dijital Pist Şampiyonu Özcan Yılmaz olurken, 2020 Türkiye Dijital Ralli Şampiyonası’nda genç atletimiz Ali Türkkan zafere ulaştı.” biçiminde konuştu.

Engelli vatandaşların da tertiplerde vazife alabilmelerini ve atlet olarak yarışlara iştiraklerini sağlamak maksadıyla Engelli Kurulu oluşturduklarını anımsatan Üçlertoprağı, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde bunu kamuoyu ile paylaştık. Engelli dostlarımızla araba sporlarının vizyonunu daha geniş bir perspektifte tutarak çok başarılı çalışmalar yapacağız. Onlardan öğreneceğimiz çok şey olduğuna inanıyoruz.” tabirlerini kullandı.

“BÜYÜKLERİMİZİN İSİMLERİNİ YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Eski TOSFED Lideri Demir Berberoğlu’nun isminin 2021 dönemine verilmesine ait de Üçlertoprağı, “Otomobil sporlarında 2021 dönemi, 22 Aralık günü vefat eden Demir Berberoğlu liderimizin ismiyle anılacak.” dedi.

Üçlertoprağı, “TOSFED idaresi olarak araba sporlarının gelişimine katkı sağlayan büyüklerimizin isimlerini yaşatmaya devam edeceğiz. İdare konseyimizin aldığı kararla 2021 dönemine lider ve sportmen olarak araba sporlarının gelişimine emek vererek katkı sağlamış, geçmiş devir liderlerimizden Demir Berberoğlu’nun ismini vermeye karar verdik.” biçiminde konuştu.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın