"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ulusal motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu’nun maksadı tarih yazmak!

Şampiyona hazırlıklarını AK Parti Sakarya Milletvekili ve Dünya Supersport Şampiyonu eski ulusal motosikletçi Kenan Sofuoğlu idaresinde sürdüren Toprak, 28 Şubat’ta Avustralya’da başlayacak birinci yarış öncesi çalışmalarına sürat verdi.

Sakarya’nın Akyazı ilçesindeki Kenan Sofuoğlu Pisti’nde go-kart üzerinde kondisyon ve konsantrasyon idmanlarına yük veren ulusal atlet, yeni ekibi PATA Yamaha ile dünya şampiyonluğu hedefliyor. Toprak, dönemi birinci bitirmesi halinde “En Genç Dünya Superbike Şampiyonu” unvanını elde edecek.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPIP EN GÜZELİ İÇİN GAYRET VERECEĞİZ”

Ulusal motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, yaptığı açıklamada, 5 dönemin akabinde Yamaha fabrika ekibiyle yarışacağını, yeni motosikletle yapılan testlerin çok güzel geçtiğini söyledi.

Dönemin başlamasına az vakit kaldığını aktaran Toprak, “Sezon hayli uzun zira 13 pist gezeceğiz. Amacımız tekrardan dünya şampiyonu olmak. 2019’da en büyük gayem, Dünya Şampiyonası’nda birinci birinciliği almaktı, Fransa yarışımızda iki birincilik aldım, mesleğimin en hoş geçen yarışıydı. 2020’de de birinci yarışımızda podyumla başlayıp bütün yarışları podyumda bitirmek istiyoruz. Kolay bir şampiyona değil, elimizden geleni yapıp hem Türkiye’mize şampiyonluk getirmeye çalışacağız hem de bol bol kupa almaya çalışacağız.” sözlerini kullandı.

İdmanlarını Kenan Sofuoğlu ile yaptığını aktaran ulusal atlet, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bazen go-kart, bazen motosiklet sürüyoruz. Hayli yorucu bir idman oluyor bizim için. Natürel benim şanslı olduğum taraf, Kenan Sofuoğlu üzere dünya şampiyonuyla idman yapmak. Dönemin başlamasına çok az vakit kaldı, o yüzden sıkı çalışıyoruz. Şampiyonanın hoş başlaması için elimizden geleni yapıyoruz. 2019’da birinci yarışı podyumda bitiremedik, beşinci bitirdik. Ondan sonraki yarışlar çok güzel geçmedi bizim için fakat İtalya yarışında podyumla başladım ve ondan sonraki bütün yarışları da podyumda bitirdim. Artık daha güçlüyüm. Her idmanda yahut sıralamada daima önde geliyorum. 2020’de birinci yarışa hoş başladık mı sonuna kadar daha âlâ gideceğine inanıyorum. Elimizden geleni yapıp en yeterlisi için gayret vereceğiz.”

Üzerinde büyük baskı hissettiğini zira birinci kere fabrika ekibinde yarışacağını söz eden Toprak, “İlk yılımda büyük şeyler yapmak istiyorum. Yamaha en son 2009’da dünya şampiyonu olmuştu, biz de 2020’de dünya şampiyonu yapmaya çalışacağız.” diye konuştu.

“TOPRAK 2020’DE DÜNYA EN BÜYÜK ADAYLARINDAN BİRİ”

Kenan Sofuoğlu da 6 yıldır Toprak’ı en yeterli düzeyde yarışlara hazırladığını belirterek, 2020’yi Toprak’ın, emeklerin karşılığını verme yılı olarak gördüğünü lisana getirdi. Toprak’ın 2020’de Dünya Şampiyonası’nın en büyük adaylarından biri olduğuna inandığını söz eden Sofuoğlu, şöyle konuştu:

“Bu yalnızca benim fikrim değil, yapılan kış testlerinde en âlâ dereceleri elde ederek birinci oldu. Çok güçlü bir ekiple mutabakat imzaladık. İnşallah bu kadroyla 2020 Dünya Superbike şampiyonluğuna ulaşabileceğine inanıyorum. Bunu başarırsa tarihin ‘En Genç Dünya Superbike Şampiyonu’ olacak. O kategorideki en başarılı Türk ve birinci dünya şampiyonu olacaktır. İnşallah Toprak tarih yazacak ve bu dönem dünya şampiyonluğuyla bayrağı ne kadar âlâ devraldığını hepimize gösterecek.”

Toprak’la go-kart idmanlarına başladığını, kondisyon ve konsantrasyon açısından farklı bir idman formülünü denediklerini belirten Sofuoğlu, “Bazen motosikletten başka kalmak, motosikleti özlemek yarışlarda çok daha performanslı ve başarılı olmamızı sağlıyordu. O yüzden biraz motordan ayırdım onu. Go-kart üzerinde kondisyon ve konsantrasyon idmanları yapıyoruz. Çok da güzel oluyor. Güneşi gördüğümüz anda geliyoruz, burada birlikte çalışıyoruz. Benim için de güzel oluyor. Ankara’daki meclis çalışmalarının dışında buraya gelip rahatlamak ve içimdeki adrenalin tutkusunu tekrar yaşamak açısından uygun oluyor. Âlâ bir rakibin olduğu vakit da uygun oluyor. Şu anda düzeylerimiz yakın Toprak’la. O yüzden benim açımdan çok hoş oluyor.” tabirlerini kullandı.

Sofuoğlu, mesleğini tamamlayan yarışçıların dönemde bir sefer “misafir” olarak yarıştığını aktararak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan müsaade alabildiği takdirde bu dönem Dünya Şampiyonası’na konuk olarak katılmak istediğini kelamlarına ekledi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın