"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kenan Sofuoğlu 2 yaşındaki oğlu Zayn’ı Formula 1 yarışlarına hazırlıyor

Dünya SüperSport Motosiklet Şampiyonu, AK Parti Sakarya Milletvekili ve Motosiklet Ulusal Ekip Kaptanı Kenan Sofuoğlu, geçtiğimiz gün toplumsal medya hesabından oğlu Zayn Sofuoğlu’nun motosiklet kullanırken görüldüğü vidyoyu paylaşarak, “Henüz 2 yaşında değil” notunu ekledi. İmaj toplumsal medyada binlerce kişi tarafından izlenirken, ünlü sportmen Kenan Sofuoğlu da Sakarya’nın Akyazı ilçesindeki Kenan Sofuoğlu Yarış Pisti’nde çocuklarına eğitim vermeye devam ediyor. 4 yaşındaki oğlu Becerikli ve şimdi 2 yaşına basmayan oğlu Zayn Sofuoğlu, babalarının yanında, inançlı bir ortamda motor sporları eğitimleri alıyor.

“AMACIM ONLARIN BURADA EĞLENMELERİ VE GÜZEL BİR EĞİTİM ALMALARI”
Oğulları Uzman ve Zayn’ın yarış pistinde eğlenerek yeterli bir eğitim almalarını amaçladığını söyleyen şampiyon sportmen Kenan Sofuoğlu, “Çocuklarımı annesinin kucağından getirip motor kullandırmadık. Zayn, 1 yaşından itibaren benimle daima bu piste geliyor. Bu pistte 10 yıldan fazla müddettir ulusal atletleri yetiştiriyoruz. Bilhassa burada yetişen atletler, dünyanın en başarılı atletleri halindeler. Zayn da benimle daima geliyor ve büyük ağabeylerinin motor kullandığını görünce o da kullanmak istiyor. Öncelerinde bisikletini kullanıyordu. Daha sonra da birlikte motor kullanmaya başladık. Orada gaz denetiminin çok uygun olduğunu görünce motoru tek başına kullandırmaya başladım. Yaklaşık 6-7 aydır da motosikleti kendi başına kullanabilir hale geldi. 50 cc motor ve akülü motorlar kullanıyor. Şimdi go-kart kullanmaya uzunluğu yetmiyor. Ona özel bir go-kart yaptık. 3 aydır da çok yeterli Go-kart kullanmaya başladı. Hedefim onların burada eğlenmesi ve yeterli bir eğitim alması. İnşallah ileride de ülkemizi temsil eden sportmenler hale gelirler” dedi.

“GÜVENLİKLİ BİR ALANDA KULLANIYORLAR”
Çocukların güvenlikli bir alanda motor kullandıklarını tabir eden Sofuoğlu, “Motoru kullanırken oğluma bir şey olmasından korkuyorum. Doğal ki de ve önlemimizi alıyoruz. Burası yarış pisti ve trafiğe açık alan değil. Çarpabilecekleri, yaralanabilecekleri bir yer yok. En fazla lastikler var. Çocuklar lastiklere çarpabiliyor. Burası güvenlik tedbirleri alınan bir yer olduğu için, burada yaşanan kazalarda kolay kolay bir şey olmaz. Zayn ve öteki çocuklar motosiklet ve go-kartla ufak kazalar yapabiliyorlar. Ben bu işin içerisinde büyüdüm ve bu işin içerisinde kazalar var. Siz güvenlik tedbirlerini aldığınızda bunu minumuma düşürüyorsunuz. Aman kaza yapar, bir şey olur tedirginliği içimde yok” formunda konuştu.

“FORMULA-1’E YETİŞTİRMEK İSTERİM”
Motor sporları eğitimleri konusunda bilgisi olmayan insanların tenkitler yönelttiğini söyleyen Sofuoğlu, “İnsanlar bunu eleştirebiliyor. Bilmedikleri mevzular hakkında konuşuyorlar. Motosikleti bilmiyorlar. Hayatlarında motosiklet koltuğuna oturmamışlar. Yarış pisti nedir? Bunun eğitimi nedir? Hiç bir şey bilmedikleri bahislerde konuşuyorlar. Buradaki eğitimleri bilselerdi. Zayn’ın 1 yıla yakındır eğitildiğini, motosikleti baht yapıtı kullanmadığını ve şuurlu sürdüğünü canlı gözlerle görselerdi, çok daha âlâ anlayabilirlerdi. Bilmedikleri hususlarda boş konuşmuşlar. Çocuğumun sportmen olasını isterim. Zayn 2 yaşında bu türlü motor kullanıyor diye, çok yetenekli olduğunu düşünmüyorum. Yeteneği varsa ileride görürüz. Ben yeterli eğitildiğini düşünüyorum. Benim görüşüm, onu annesiyle konutta bırakıp eline telefon verip susturmaktansa, yanıma alıp, hevesi varsa benimle motor kullanması, go-kart kullanması. Her geldiğimde motor kullandırıyorum, idman yaptırıyorum. Kendisi de çok eğleniyor. İleriye yönelik, benim yetiştirdiğim motosiklet yarışçıları var. Avrupa’da başarılı işler yapıyorlar. Gönlümden geçen şey, bir Formula-1 yarışçısı yetiştirebilmek. Şayet varsa o yeteneği, ben de elimden geldiği kadarıyla eğitip, yetiştirip onu dünyada Formula-1’e yetiştirmek isterim. Bunları konuşmak için şu anda çok erken. Şu anda kendisi çok eğleniyor. Motor kullanmaktan, otomobil kullanmaktan keyif alıyor. Yeteneğinin ne kadar olduğunu vakit bize gösterecek” tabirlerini kullandı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın